Huuda hiljempaa, ettei naapurit kuule

Mirka Muukkonen - 09.01.2010 10:17

Mirka Muukkonen

Perheväkivalta on valitettavan yleinen ilmiö suomalaisessa kulttuurissa. Turvakodeissa on vilkasta varsinkin näin juhlapyhien ja vuoden vaihteen jälkeen. Kun sanoja ei löydy, nyrkit heiluvat. Perheväkivallassa julmuudet kohdistuvat perheen jäseniin: avo- tai aviopuolisoihin tai lapsiin. Joka viidennen naisen arvioidaan kokeneen väkivaltaa nykyisessä parisuhteessa. Tilastojen mukaan perheväkivaltaan kuolee Suomessa vuosittain 20-30 ihmistä.

Vuodenvaihde ei ikävä kyllä tuonut muutosta väkivaltatilastoihin vaan erityisesti kaksi tekoa nousi kaiken kansan tietoisuuteen. Ensimmäisessä aallossa otsikoihin nousi kantasuomalaisia edustava entinen urheilulegenda Matti Nykänen, joka riehui puukolla kotonaan ja uhkasi tappaa vaimonsa. Seuraavina päivinä Mervi-vaimo esitteli puukotuksessa saamiaan viiltohaavoja lehtien palstoilla.

Viikkoa myöhemmin seuraavassa aallossa levisi tieto kauppakeskus Sellon ammuskelusta. Ulkomaalaistaustainen Shkupolli surmasi entisen naisystävänsä teräaseella ja ampui sen jälkeen tämän neljä työkaveria. Teon motiiviksi epäillään mustasukkaisuutta.
Molemmat teot voitaneen luokitella perheväkivallaksi, ainoana erona lienee tekijöiden syntyperä. Kuitenkin nettipalstoilla tartuttiin nimenomaan ulkomaalaistaustaisen miehen tekoihin. Rasismi nosti välittömästi päätään ja alkoi kiihkeä ajojahti: väkivaltarikoksista tuomitut ulkomaalaiset ulos Suomesta heti! Matti Nykäsen väkivaltaisuuksiin sen sijaan suhtauduttiin lähinnä huvittuneesti ”joko taas” ja ehkä myös hieman Mattia säälien. On se niin reppana, tuo meidän Matti. Vaikka todellisuudessa molemmat miehistä syyllistyivät vakavaan tekoon: ihmisoikeusrikkomukseen.

Jos oikeasti pysähdymme asiaa pohtimaan, olemme varmastikin samaa mieltä siitä, että väkivaltaa ei pidä hyväksyä eikä kostokierrettä kannata jatkaa. Ymmärrämme, että etninen tausta ei selitä joukkosurmaa tai väkivaltaisuuksia. Väkivalta on yksilön heikkouden merkki. Vahvan ja terveen ihmisen ei tarvitse alistaa toista ihmistä eikä turvautua väkivaltaan.

Suomessa eletään tiukkaa lama-aikaa massatyöttömyyksineen. Yhteiskunnallinen heikko tilanne ei voi olla vaikuttamatta yksilöihin ja heidän hyvinvointiinsa. Toivonkin päätöksentekijöiltä niin kunta- kuin valtakunnallisella tasolla kauaskantoista päätöksentekoa, kun lamavuosien budjetteja laaditaan ja toimintaa suunnitellaan. Palveluiden tarve ei katoa, vaikka kuntapalveluiden rahoituspohja heikkenee. Usein kuulee lausuttavan mantran: ”Sosiaali- ja terveyspuolen menot on saatava kuriin. Emmehän halua jättää velkataakkaa tuleville sukupolville maksettavaksi.” Tähän tyydyn vastaamaan: ”Sosiaali- ja terveyspalveluista on huolehdittava. Emmehän halua jättää tuleville sukupolville hoidettavaksi päihde- ja mielenterveysongelmaisia tai muuten pahoinvoivia ja syrjäytettyjä ihmisiä.”

Mirka Muukkonen
Turun kaupunginvaltuutettu (vas)

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta

Lehti asiaa!
http://lehti.samizdat.info/2010/01/06/3806/

09/01/2010 1:40 pm, Rekisteröitynyt käyttäjä

Tappoikos Matti jonkun? Saattoi olla tapon yritys, sen oikeus ratkaisee aikanaan. En minä ainakaan ole koskaan naureskellut Matin tekemisille, saatikka vähätellyt niitä. En kuitenkaan vedä yhtäläisyysmerkkejä näiden kahden tapahtuman välille. Joukkomurha on muuta kuin (epäilty) tapon yritys.
Joka kirjoittaa että maahanmuutto ei vakavaa rikollisuutta lisää, hänen kannattaisi tutustua tilastoihin.

09/01/2010 7:14 pm, Hösh!

Ihminen tappaa ja pahonipitelee, ei ihonväri.

Maahanmuuttopolitiikassa on isoja ongelmia, samoin nykyhallituksen harjoittamassa sosiaalipolitiikassa (niin valtakunnallisesti kuin paikallisesti)

Ihmiset pistetään ahtaalle, kaikkialla säästetään, herroille porkkanaa ja köyhälle kansalle keppiä. Ihonväriin ja kansalaisuuteen katsomatta.

Mirka puhuu asiaa.

Samana päivänä uutisoidaan suuresta murhenäytelmästä Sellossa ja hassunhauskasta pikkukisailusta Nykäsen perheessä. Väkivallantekoja, kumpikin. Suomalaiset valkoiset heteromiehet tappavat, pahoinpitelevät ja raiskaavat vaimojansa ja vain murto-osa tulee virkavallan tietoon. Ja näistäkin tapauksista annetaan todella lieviä tuomioita. Huono itsetunto ja mustasukkaisuus kulkee käsikädessä.

Sotien runtelemista maista tulee rikkinäisiä ihmisiä joita pidetään lähtökohtaisesti hylkiöinä kun tulevat pakolaisina suomeen. Jos perisuomalaiset miehet/naiset masentuu normaalioloissa niin mitä luulet näille pakolaisille käyvän?

Ja onhan se tosiasia että ongelmatapauksia ja huijareita tulee mutta tähän pitää antaa viranomaisille työkalut ja lääkkeet. Ja minusta karkoitus ei ole ratkaisu. Samanlainen rangaistus tai hoito kaikille, väriin ja kansalaisuuteen katsomatta.

Eli muutosta kaivataan. Monialaisesti. Ilman rasismia.

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa...ioita_halutaan_koventaa_1358509.html

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa...lviaa_suomessa_sakoilla_1358463.html

http://www.yle.fi/alueet/keski-po..._lestadiolaisyhteisossa_1352328.html

http://blogit.yle.fi/elava-arkist...luterilainen-pahoinpiteli-puolisonsa

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa..._epamiellyttava_henkilo_1352366.html

09/01/2010 10:33 pm, HÄSH!

Matti olisi pitänyt saada hoitoon jo ajat sitten, tällä menolla tulee vielä ruumita...

09/01/2010 11:21 pm, hish?

Mirka, sinulta tulee aina asiaa! Kiitos. Muutos2011 pellet tulevat hiillostamaan sinua mutta jatka samaan malliin. Oli ovela veto ottaa verkko-osoite http://muutos2011.net/ käyttöön. Eduskuntaan menossa?

10/01/2010 9:43 am, Jonas

Nimimerkille "Häsh!" - Entäpä esim. yli-ikäiset ankkuri-lapset ja ihmissalakuljetus, sekä ne joille turvapaikka-majoitus on hyvä bisnes. Yhteydet kansainväliseen terrorismiin ovat pahin mahdollisuus, hirveitä myös kunniamurhat.
Muiden maiden ongelmat ovat tiedossa, mutta yhä kuvitellaan että me suomalaiset ainoina selviäisimme paremmin. Onhan naapurimaissakin jo sellaisia kaupunginosia, joihin eivät palomiehet, sairaanhoitohenkilökunta ja poliisitkaan tahdo uskaltaa mennä, bussikuskeista puhumattakaan.
Mielenkiintoinen tuo rasismi-sana, joka usein vedetään esiin valttikorttina: miksi rasisti on aina suomalainen (eikä esim. vierasperäinen väkivallantekijä, jonka motiivina on "väärä väri" tai "vääräuskoisuus"?
Miksi me emme mieluummin lähetä apua niihin kohdemaihin? Sillä tavoin välttyisimme sopeutumisongelmilta molemmin puolin - kun kerran elämäntavat, kulttuuri ja uskonnolliset käsitykset eivät useinkaan kohtaa.

10/01/2010 12:04 pm, Hösh!

Millaista apua ajattelit sotaa käyviin maihin lähettää? Rahaa vai sotilaita?

10/01/2010 6:07 pm, Hysh!

Rikolliset tuomiolle tekojen, ei uskonnon, ihon värin tai kansalaisuuden mukaan.

Mielisairaat yms. hoitoon sairauden, ei uskonnon, ihon värin tai kansalaisuuden mukaan.

Järkeä pakolaisten sijoittamiseen ja pakolaispolitiikkaan. Suomi ottaa vastuun pakolaisista eikä pistä silmiä kiinni hädän edessä.

Ja rasismi on sairasta. Kaikessa muodossa. Jokainen voi katsoa peiliin ja miettiä että asuuko tämmöinen "hirviö" sisällä.

Kritiikin esittäminen on eri asia mutta senhän te tiesittekin.

  

10/01/2010 7:40 pm, Järki käteen

Nimimerkille "Hysh!":
Tuskin itse lähetän mitään, mutta toivottavasti äänestämäni päättäjät toimittaisivat asiantuntijoita ja tietotaitoa kehittyviin maihin - tavoitteena auttaa ihmisiä parantamaan olojaan. Perhesuunnittelu, paremmat viljelytavat, koulutus jne. olisivat ohjelmassa. Minua viisaammat keksikööt parhaat auttamistavat.

10/01/2010 10:54 pm, Hösh!

Kehitysmaat/kehitysapu ja pakolaiset ovat eri asia. Pitäisikö Suomen lähteä rauhaan pakottamaan ja edelleenkin, mihin ne pakolaiset sodan keskeltä ?

Nyt on mennyt puurot ja vellit sekaisin

10/01/2010 11:57 pm, Zorbas

Kehitysapu on jo olemassa, vanha ja toimiva systeemi.

11/01/2010 12:00 am, Zorbas

"Puurot ja vellit" - ovatko ne sitten vellihousuja, jotka pakenevat maasta johon kyllä kohta sopii lähettää perheen lapset takaisin ilman vanhempiaan?

11/01/2010 2:21 am, Hösh!

Hösh tarkoituksellisesti yleistää ja mustamaalaa. (joka on minusta vellihousujen hommaa)

Huijareita varmasti on mukana. Se on haaste mistä pitää ottaa kiinni. siinä missä perussuomalainen huijaa rahaa ja tukiaisia kunnalta, valtoilta tai EU:lta, osaa varmasti muutkin löytää samanlaiset porsaanreiät.

Nämä reiät pitää tukkia ja huijarit tuomiolle. Ja edelleenkin ei uskonnon, ihon värin tai kansalaisuuden mukaan, vaan rikoksen mukaan.



11/01/2010 7:15 am, Zorbas

Huomenta!
Pakkaset jo lauhtui, niin pahin kiukkunikin. Nytpä menen keittämään aamupuurot, lopetan maalailun ja menen piirtämään nimeni yhteen adressiin.

11/01/2010 10:26 am, Hösh!

Haluaisin saada artikkelin kirjoittajalta vastauksen muutamaan kysymykseen?

- Sellon tapaus perheväkivaltaa? Ibrahim tappoi EX- tyttöystävänsä ja täysin perheen ulkopuolisia ihmisiä, ei omaa perhettään! Kuuluuko se suomalaiseen- vai albaanikulttuuriin? Matti ja Mervi ovat sentään naimisissa ja asuvat yhdessä. Lisäksi Mervikin on Mattia murjonut tasa- arvon nimissä.

- Rutiininomaisesti perhettään hakkaava suomalainen mies? Ei ainakaan tilastojen mukaan:

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/201...miehiin_naisia_useammin_1352897.html

Mielestäni tulisi hyväksyä yksittäisen häiriintyneen ihmisen teko sellaisenaan, ei etsimällä syytä jostain muualta. Onhan ampuja voinut joutua myös rutiininomaisesti puolisoitaan pahoinpitelevien naistenkin uhriksi?

11/01/2010 6:13 pm, juha

Minun mielestä Mirka selkeästi on huolissaan median tyylistä esittää kaksi väkivallan tekoa täysin erilailla.

Kuinka ulkomaalaissyntyisen ihmisen tekemä rikos saa ääriryhmät lietsomaan vihaa ulkomaalaisia kohtaan eri foorumeilla. Kun taas Matin tapausta vähätellään, niin kuin sinunkin tekstissäkin. Onhan Matti entinen mäkihyppääjä ja urheilusankari. Halme kuuluu samaan kastiin, onneksi ei ampunut muita kuin itsensä. Matin tarina jatkuu edelleen, ikävä kyllä.


Väkivaltaa ei pidä hyväksyä keneltäkään, julkimoilta, taviksilta, sukupuoleen tai ihonväriin katsomatta. Yksittäiset ihmiset tekevät myös sairaita tekoja jumalan nimeen uskonto suunnasta riippumatta. Näille myös tuomio rikoksen mukaan.


Suomessa tehdään mustasukkaisuusrikoksia päivittäin, perheissä, parisuhteessa ja sen ulkopuolella. Seurataan sitä exää tai ei olla edes suhteessä mieheen tai naiseen mistä ollaan mustasukkaisia. Kaveri saa turpaan kapakkajonossa kun on katsonut liian kauan toisen vaimoehdokasta tai mies saa kärsiä kun oli keskustellut naapurin tädin kanssa iloisesti. Viikottain saa lukea kuinka nainen on saanut kirveestä/haulikosta tai mies leipäveitsestä ja syyksi iltapäivälehdet kestovat mustasukkaisuuden.

En näe Mirkaa ns. feministiaktivistina vaan uskon että hän on kaiken lailla rauhan asialla, väkivaltaa vastaan.

11/01/2010 8:40 pm, Jouni

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish