PÄÄKIRJOITUS Moottoritie Turusta Satakunnan suuntaan

13.01.2010 8:05

Uuden Helsingintien vitkuttelun takia Turun seutu joutuu edelleen kulkemaan Satakunnan suuntaan vaarallisen kapeaa kinttupolkua. Turun ja Porin välinen valtatie kahdeksan olisi pitänyt saattaa ajanmukaiseen kuntoon jo 20 vuotta sitten.

Turun seutu on jäänyt ilman valtion tierahoja sen takia, että resurssit on ohjattu pääasiassa Helsingin ykköstielle. Sekin tiehanke oli 20 - 30 vuotta myöhässä ja osasyynä viivästymiseen oli Turun kaupungin päättäjien riitely ja jahkailu siitä, mihin kohtaan uusi moottoritie kaupungissa ohjataan.

Puheet kasitien parantamisesta ovat kiihtyneet tämän vuoden alussa. Hallituspuolueiden paikalliset kansanedustajat Petteri Orpo (kok) ja Timo Kaunisto (kesk) väläyttivät Turkulaisessa 5.1.2010, että kasitien rakentamisen rahahanat voisivat aueta vuonna 2011.

Yksi mahdollisuus on, että Raision ja Nousiaisten välinen uusi moottoritieosuus käynnistetään jo tänä syksynä elvytysrahoilla. Laitilassa asuva Kaunisto toivoo, että tämän vuoden aikana kasitie saisi edes valaistuksen Mynämäen ja Laitilan välille.

Tällä hetkellä valtatie kahdeksan on onnettomuustilastojen perusteella yksi Suomen vaarallisempia pääteitä. Turun ja Porin välillä tapahtuu vuodessa keskimäärin noin 44 henkilöonnettomuutta, joissa viisi tielläliikkujaa kuolee. Yksikin uhri on liikaa.

Onnettomuuksien pääsyynä on jatkuvasti kasvava liikenne. Liikenneturvallisuuden ja Varsinais-Suomen kehittämisen kannalta kasitie on saatava pikaisesti kuntoon ja sen tasoiseksi, ettei se ole hengenvaarallinen käyttäjilleen.

Turku - Pori -tien kunnostaminen on jo pitkään ollut sekä Varsinais-Suomen että Satakunnan maakuntien kärkihanke. Silti homma polkee paikoillaan. Tarvitaan nykyistä ponnekkaampaa toimintaa valtatien kehittämisen puolesta. Avainasemassa ovat keskustan ja kokoomuksen vaikuttajat eduskunnassa ja maakunnissa.

Liikenneministeri Anu Vehviläinen (kesk) ei ole luvannut valtion rahaa kasitielle ja samalla hän on suhtautunut kriittisesti hankkeen toteuttamiseen ns. elinkaarimallilla. Kuinka monta liikenneonnettomuuden uutta uhria vielä tarvitaan, jotta ministerin pää kääntyy.

Kasitien kunnostaminen voidaan tehdä elvytysrahoilla tai elinkaarimallin pohjalta nopealla aikataululla, jos vain halutaan. Kysymys on poliittisesta päätöksestä, josta ovat vastuussa kahden maakunnan kansanedustajat.

Liikenneturvallisuuden lisäksi 140 miljoonan euron tiehankkeella olisi merkittävä työllistämisvaikutus taantuman kourissa rimpuilevalle Länsi-Suomelle.

Kuvateksti:

Valtatie kahdeksalla sattuu jopa kolme kertaa enemmän kolareita kuin muilla valtateillä. Riskialtein kohta on Raision ja Nousiaisten välillä, johon on kiireesti rakennettava lähes 80 miljoonaa euroa maksava moottoritie. Katseet kääntyvät nyt Varsinais-Suomen ja Satakunnan kansanedustajien suuntaan.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish