Maalivahtivalinnoissa ei yllätyksiä
06.02.2010 8:05
Teemu Nurmi
Maalivahtivalmentajaguru Urpo Ylönen ei yllättynyt valinnoista, jotka osuivat Leijonien Vancouverin veskariosastoon. Miikka Kiprusoff on lähtökohtaisesti ykkösvahti, Niklas Bäckström ja Antero Niittymäki antavat taustatukea.
– Yllätyksettömyys johtuu juuri siitä, että kisat ovat Kanadassa. Jos olympialaiset olisivat Euroopassa, olisi yhdeksi maalivahdiksi saatettu valita nuorempi kaveri, jonka valinnalla olisi haettu jatkuvuutta, TPS:n maalivahtivalmentaja toteaa.
Ylönen nostaa koko kolmikon ehdottomaan kisojen maalivahtieliittiin. Parhaana päivänä Suomella on olympialaisten parhaat maalivahdit.
Maalivahdit, kuten jättiosa Suomen muistakin pelaajista, taistelee NHL-joukkueensa puolesta vielä vajaa viikko ennen ensimmäistä olympiaottelua. Koko joukkueen Suomikin saa yhteisiin harjoituksiin vain pariksi päiväksi ennen kuin kiekko putoaa jäähän ottelussa Suomi-Valko-Venäjä 17. helmikuuta.
– Maalivahti on aina tässä ja nyt -tilanteessa. Siksi sopeutuminen uuteen joukkueeseen käy helpommin kuin kenttäpelaajalle. Suomella on näissä kisoissa se hyvä tilanne, että ensimmäinen maalivahdin tosipaikka on edessä vasta kolmannessa pelissä Ruotsia vastaan.
Urpo Ylösen mieltä lämmittää suuresti se, että maalivahdeista kaksi on hänelle erittäin tuttuja. Kiprusoff ja Niittymäki ovat TPS:n kasvatteja ja Ylösen kouluttamia. Ylönen muistuttaa, että moni muukin olympiamiehistön pelaaja on hänelle kuin ”oma poika” ja viittaa Palloseurassa huipulle nousseisiin Jere Lehtiseen ja Kimmo Timoseen.
– Kun olin jo lopettanut pelaamisen, käteni hikoilivat rajusti kotikatsomossa, kun jännitin vanhojen, yhä arvokisoissa pelanneiden kavereiden puolesta.




