Insinöörit ratkomaan Myllysillan kohtaloa

10.03.2010 10:35

Teija Uitto

(Kuvaaja: Jussi Virkkumaa)
(Kuvaaja: Jussi Virkkumaa)

Myllysillan painuminen on hidastunut merkittävästi viikonvaihteen jälkeen. Rakennuttamispäällikkö Kimmo Laula kiinteistöliikelaitokselta kertoo, että painumista on tapahtunut noin yhden millimetrin verran tunnissa. Mitään varmaa sillan kohtalosta ei silti voida vielä sanoa:

– Mittauksia jatketaan koko ajan, vaikka painuminen pysähtyisikin, Laula kertoo.

Apulaiskaupunginjohtaja Jarkko Virtanen kertoo, että tekninen ryhmä tekee selvityksiä tällä viikolla.

–Ensi viikolla pystytään tekemään kiinteistöliikelaitoksen johtokunnalle esitys, hän arvioi tiistai-aamupäivän tietojen varassa. Painuman syyn selvittämiseksi sillan rakenteita kaikuluodataan. Luotausten tekeminen aloitetaan torstaina. Sillan korjaussuunnitelman 80-luvulla laatineet konsultit arvioivat myös sillan stabiliteettia.

– Tutkimukset tehdään huolellisesti. Mistään viikosta tämä ei nyt ole kiinni, jotta ratkaisuja ei lähdetä tekemään liian pienillä lähtötiedoilla, Laula korostaa.

Vaihtoehtoja on käytännössä yhä kaksi: Myllysilta voidaan korjata tai purkaa ja korvata uudella sillalla. Virtanen vakuuttaa, että investointirahat riittävät, on ratkaisu sitten lopulta mikä tahansa. Turun kaupungilla on oma vahinkorahasto, jonka käyttämisestä päättää Turun kaupunginhallitus. Rahaston pääoma riittää sillan korjaamiseen tai uusimiseen, silti Virtanen sanoo, että myös investointirahojen kohdentamista uudelleen voidaan harkita.

Mitä hankkeita sitten voitaisiin lykätä?

– Siihen on aivan liian aikaista sanoa mitään. Tämäntyyppiset vastaukset voi antaa aikaisintaan kuukauden päästä.

Telakan tarjous otetaan vakavasti

STX Finlandin toimitusjohtaja Martin Landtman kiirehti maanantaina julkisuudessa ehdottamaan, että Myllysillan korvaava uusi teräsrakenteinen silta voitaisiin rakentaa Turun telakalla. Apulaiskaupunginjohtaja Jarkko Virtanen pitää ehdotusta varteenotettavana vaihtoehtona.

–Se on yksi ihan varteenotettava vaihtoehto, mutta varmasti kaikki vaihtoehdot kartoitetaan. Telakan työllisyyskysymys painaa kuitenkin vaakakupissa, sillä tätä hanketta ei tarvitse normaaliin tapaan kilpailuttaa.

– Kokonaisharkinnassa on otettava huomioon myös rakennekysymykset sekä kaupunkikuvalliset seikat, jotka poliittisessa päätöksenteossa varmasti nousevat esille.

Virtanen korostaa kuitenkin, että ensin on tutkittava, tarvitaanko edes uutta siltaa.

Liikennejärjestelyt toimineet hyvin

Turun kaupunki sai julkisuudessa myös toisen mielenkiintoisen tarjouksen Myllysiltaan liittyen. Alfons Håkans -yhtiö tarjosi Turun käyttöön jättikokoista ponttonia, joka voisi toimia väliaikaissiltana Aurajoen yli.

Virtanen ei usko, että ponttonisiltaa tarvitaan.

–Tällä hetkellä tuntuu, että liikenne toimii poikkeusjärjestelyin aivan hyvin. Akuuttia tarvetta ponttonisillalle ei näyttäisi olevan.

Liikennejärjestelyitä muutettiin vielä tiistaina. Satamasta Linnankatua tuleva liikenne ohjataan keskustaan reittiä Linnankatu – Sairashuoneenkatu – Eerikinkatu.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Paikallisuutiset

Duettokonsertti Maarian kirkossa

Maarian kirkossa on kesäkonsertti vielä yhtenä torstaina.Duettokonsertti kuullaan 5.8. klo 20, jossa musiikkia esittävät sopraano Maria Rainio-Alaranta, tenori Heikki Rainio. Pianolla säestää Pasi Helin.Konsertin pääpaino on s... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Oman leffan voi tehdä kolmessa tunnissa

Lyhytelokuva Klaffi elokuvatyöpaja on rantautunut Turkuun. - Jokainen voi tehdä elokuvan ja kaikissa on luovuutta. Hienoin hetki varmasti onkin huomata, että hei minäkin olen luova, pajan vetäjä Piia Hirvensalo innostuu.Klaff... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Hengellistä yhteislaulua Kupittaalla 5.8.

Kupittaan seurakuntakodilla helähtävät ilmoille Sinisen laulukirjan laulut torstaina 5.8. klo 18. Yhteislaulutilaisuudessa seurakuntalaisia laulattavat Satu Salonen ja Helena Mannervuo pianon ja kitaran säestyksellä.Seurakunta... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Kupittaalla voi testata uimataitonsa

– Yleisesti ottaen suomalaisten uimataito on hyvä, mutta kuinka hyvä se on sitten tositilanteessa, kun veteen joutuukin yllättäen, uimavalvoja ja kilpauimari Joonas Rusi haastaa miettimään.Useimmat meistä pystyvät halliolosuht... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Bussiaseman kulmaan tulee liikenneympyrä

Turun linja-autoaseman ympäristö on mullistunut kesän aikana. Bussikentälle on rakennettu uudet linja-autolaiturit ja pysäköintialuetta on laajennettu.Seuraavana vuorossa on liikenneympyrän rakentaminen.–Rakennustyöt ovat täll... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Hiroshimaa muistellaan Turussa

Rauhanpuolustajien Turun piirijärjestö järjestää Hirosmiman ja Nagasakin atomipommituksen uhrien muistotilaisuuden perjantaina 6.8. Läntisellä Rantakadulla Auransillan kupeessa kello 20-22. Puhujina ovat Mirka Muukkonen ja Ant... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Liisan Ihmemaa löytyy Seikkailupuistosta

teatteriKoti-teatterin ja Jo-Jo Teatterin yhteistuotanto Liisa Ihmemaassa saa ensi-iltansa 31.7. Seikkailupuiston Helmi-teltassa. Näytelmäksi Lewis Carrollin klassikon on käsikirjoittanut ja ohjannut Lauri Rautiainen.Ihmemaan... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Curling-turnaus Kupittaalla

Tulevana viikonloppuna järjestetään kovatasoinen curling-turnaus Turun Kupittaan monitoimihallissa. Mukana on mm. kolme joukkuetta Suomen mestaruussarjasta, muutama divarijoukkue, nuorten maajoukkue, pyörätuolimaajoukkue ja yk... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Ilmiömäinen Uittamo

ILMIÖ ILMIÖ-festarin idea lähti oikeastaan itse paikasta, kuinka hieno se on ja vähällä käytöllä, eikä nuorempi sukupolvi edes tiedä sen olemassaolosta mitään. Kävin vain joskus paikalla kääntymässä, ja ajatus virisi päähän:... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Helle ei ole vielä pakottanut yökukkujia uniklinikalle

Suurin osa suomalaisista on kärsinyt rajuimpien helteiden aikana univajeesta. Uni ei tule silmään tai on muuten katkonaista, kun lakanat ovat hiestä märät ja valoisuus alkaa aamuyöstä.Turkulaisen Uniklinikka Li:n vastaava lääk... Lue lisää »

Ruoka

Viikon viini: Hanasta miestä, sarvesta härkää

Hanapakkausviinit ovat useimmiten yksinkertaisia buffetviinejä, parempi laatuisia laatikkoon pakataan harvoin. Laatikkoviinien ongelmana on edelleen nopea hapettuminen, sillä sisällä oleva folio päästää ilmaa hitaasti lävitsee... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Wanhalla Rahtilaivalla hevi-pippalot

Akustisia hardrock-covereita jo yli 5 vuotta esittänyt Prisoners in Paradise juhlii Förin vieressä sijaitsevalla Wanhalla Rahtilaivalla lauantaina 14. elokuuta. Turkulaiseen trioon kuuluu naislaulaja, akustinen 12-kielinen kit... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Naistenahdistelija liikkuu Turussa

Varsinais-Suomen poliisille on tullut ilmoituksia touko-heinäkuun aikana ulkomaalaistaustaisesta miehestä, joka seuraa yöllä kotiin palaavia naisia. Poliisi on saanut ainakin kahdeksan ilmoitusta seksuaalisen hyväksikäytön yri... Lue lisää »

Paikallisuutiset

DBTL katkaisee Itäisen Rantakadun

Kaupunkifestivaali Down By The Laituri katkaisee Itäisen Rantakadun 28.7.-1.8.Itäinen Rantakatu on suljettu liikenteeltä välillä Myllyahde-Kaskenkatu keskiviikkona 28.7. kello 16 alkaen. Itäisen Rantakadun bussiliikenne siirty... Lue lisää »

Paikallisuutiset

Oma poika Kivenmäki TPS:n vahvuuteen

TPS:n hyökkäys sai lisää leveyttä, sillä tulevalla kaudella hallitsevan mestarin riveissä pelaavat junioriuransa TPS:ssä kiekkoillut Marko Kivenmäki sekä yliopistosarjassa hurjat tehot takonut kanadalainen Mario Valery-Trabucc... Lue lisää »


Kysymys

Tuleeko televisiosta liikaa urheilua tänä kesänä?




Päivän puheenaihe -Ota kantaa!

Naiset kulkevat kaduilla pitkissä kalsareissa?

Legginsit tekivät uuden tulemisen 2000-luvun puolivälissä, kun muoti esitteli niin sanotut capri-legginsit, eli säären puoliväliin asti ulottuvat trikoot, joita pidettiin lyhyiden hameiden kanssa. Legginsejä on kuitenkin ollut käytössä jo vuosikymme... Lue lisää »


Portsan Pormestari

KOLUMNI Pukkisen pako ja Myllyn teräs

Pukkismikko sitten päätti karistaa Turun hiekat kannoistaan ja suunnata lähemmäs itärajaa. Viisas ratkaisu, sillä ei mikko tainnut oikein sopeutua elämään täällä skandinaviassa. Sukset meni alaisten kanssa niin kovin ristiin, että piti keksiä jo uus... Lue lisää »


Terveys

Turistiripuli matkalaisten yleisin vaiva

Eksoottiset infektiotaudit iskevät harvoin matkailijaan, sen sijaan turistiripuli tai odottamaton tapaturma pilaa reissun sitäkin useammin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) nostaa matkailijan suurimmiksi terveysriskeiksi alkoholin, liikenteen ... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish