Piilota X Palauta

Turun Taidegraafikot ry:n 80-vuotisjuhlanäyttelyn taiteilijat valittu

Paikalliset Kommentoi

Suomen vanhin taidegrafiikan paikallisyhdistys, vuonna 1933 perustettu Turun Taidegraafikot ry, viettää tänä vuonna 80-vuotisjuhlavuottaan. Yhdistyksen juhlanäyttely järjestetään Aboa Vetus & Ars Nova -museolla.

Marraskuun 15. päivä avautuva näyttely esittelee uutta turkulaista taidegrafiikkaa. Juhlanäyttelyyn on valittu 14 taiteilijaa: Annika Dahlsten ,Tonja Goldblatt, Markku Haanpää, Matti Helenius, Katri Ikävalko, Juha Joro, Sirkku Ketola, Heli Kurunsaari, Teija Lehto, Laura Miettinen, Marita Mikkonen, Marjatta Nuoreva, Veronika Ringbom ja Hanna Tammi.

Yhdistyksen tarkoituksena on edistää taidegrafiikan harjoittamista valvomalla taidegraafikkojen ammatillisia ja sosiaalisia etuja sekä ylläpitää ja lisätä yleisön tietoutta taidegrafiikkaa kohtaan. Yhdistykseen kuuluu 96 taidegraafikkoa Turusta ja sen lähiympäristöstä.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.