Suomen luterilainen kirkko hakee linjaa yhteiskunnan uusiin ilmiöihin. Kansalaiset seuraavat ihmetellen sivusta, kun kirkko suojelee laittomia maahanmuuttajia ja samaan aikaan hyljeksii laillisesti parisuhteensa rekisteröineitä homo- ja lesbopareja.
Kirkon kantaa homopareja kohtaan yritettiin ratkoa tällä viikolla laihoin tuloksin. Piispainkokous ei suosita siunaustoimitusta parisuhteensa rekisteröineille homopareille. Piispojen mielestä parisuhteensa rekisteröineiden puolesta tai heidän kanssaan voidaan silti rukoilla.
Kirkon työntekijä voi kuitenkin kieltäytyä rukoilemisesta omantunnon syistä. Piispainkokouksen selvitys pitää kiinni perinteisestä käsityksestä, jonka mukaan avioliitto kuuluu vain miehen ja naisen väliseen suhteeseen.
Kokous ei ottanut kantaa siihen, missä parisuhteensa rekisteröineiden puolesta voidaan rukoilla. Kirkkojen käytöstä rukoukseen päätetään seurakuntakohtaisesti.
Piispojen kanta jatkaa kirkon sisällä villiä ja epäselvää menoa, koska seurakunnat suhtautuvat tilanteeseen eri tavoin.
Piispainkokouksen mielestä pastoraalisen kohtaamisen piiriin voi kuulua rukous parisuhteensa rekisteröineiden kanssa ja heidän puolestaan. Tällainen rukous on vapaamuotoinen, ja sitä voi johtaa pappi tai kirkon muu työntekijä.
Piispainkokous pitää kiinni perinteisestä avioliittokäsityksestä, jonka mukaan jumala on luonut ihmisen mieheksi ja naiseksi ja asettanut avioliiton. Piispainkokous ei kannata avioliiton laajentamista sukupuolineutraaliksi. Suomessa ja muualla Euroopassa on vireillä sukupuolineutraaliin avioliittoon tähtääviä lakialoitteita.
Kirkolliskokous käsittelee piispojen homokantaa toukokuussa. Kirkolliskokous voi halutessaan antaa piispainkokouksen tehtäväksi tarkemman ohjeen laatimisen.
Kirkossa on keskusteltu suhtautumisesta homoihin jo 1950-luvulta lähtien. Viimeisen 20 - 30 vuoden aikana yhteiskunnan suhtautuminen homoseksuaalisuuteen on muuttunut aiempaa sallivammaksi. Tämä muutos näkyy lainsäädännössä. Homoseksuaalinen käyttäytyminen poistettiin rikosluokituksesta vuonna 1971. Sairausluokituksesta homoseksuaalinen taipumus poistettiin vuonna 1981. Laki rekisteröidystä parisuhteesta tuli voimaan vuonna 2002.
Kirkko korostaa opissaan armoa ja sitä, että me kaikki ollaan jumalan kuvia ja yhtä arvokkaita. Tämän opin pohjalta luulisi syntyvän helposti linjakkaat, erilliset ohjeet homoparien siunaamiselle kotien siunaamisen tavoin.