Mitä ruokaa laittaisit riisistä?

Kulttuuri
Kommentoi

Jaana Mahdi

– Jasmin- tai basmatiriisin kanssa papu- ja lihakastiketta ehkä itämaistyyppisesti pitkään haudutettuna. Maustaisin aromisuolalla, valkosipulilla ja sipulilla. Ihan yksinkertaisia aineita.

Elina Lutsep

– Pilahviriisiä. Tykkään itämaisesta ruoasta ja eri riisivaihtoehdoista. Sen ei olisi pakko olla lampaanlihan kanssa, ja ruoka voisi yhtä hyvin makeaa kuin suolaista. Riisiksi valitsisin pitkää jasminriisiä. Se on hyvänmakuinen ja -tuoksuinen.

Johanna Kara

– Risotto on lasten lempiruoka, ja se menee ihan itselläkin. Toinen vaihtoehto olisi riisiä kanakastikkeella. Riisikaura- tai riisiohrasekoitusta voisi käyttää, mutta myös ihan perinteinen riisi menee.

Sami Hiekko

– Pilahviriisiä ja siihen joku vaalea kala. Mausteiksi perussuola ja viherpippuri. Itse käyttäisin pitkäjyväistä perusriisiä. Välillä basmati- tai jasminriisikin voisi mennä.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.