Taideslummi muistuttaa tekemisen oikeudesta ja vapaasta kulttuurista

Paikalliset
Kommentoi 8

Turun Porthanin puistoon on noussut slummi – vaan ei mikä tahansa slummi. Turku 2011 Alakulttuuripääkaupungin Taideslummi nähdään Turussa jo viidettä kertaa.

Vuonna 2007 ensimmäisen kerran pystytetty Taideslummi osoittaa mieltään Turun kaupungin vapaaseen kulttuuriin kohdistuvaa vihamielisyyttä vastaan sekä kommentoi Turussa jo pitkään jatkunutta taistelua autonomisesta kulttuurikeskuksesta.

Mitä kuuluu Taideslummille tänä vuonna kulttuuripääkaupunkivuoden huipentuman aikaan?

Vettä tulee taivaan täydeltä. Porthanin puistosta erottaa Taideslummin selkeästi. Slummi on monipuolisempi kuin ennen: Näkyy taideverstasta, infotiskiä, ruokapistettä ja vaatteidenkierrätysnurkkausta. Odottelen Jessua, yhtä tapahtuman järjestäjistä. Paviljongin alla nukkuu kaksi alakulttuurista nauttijaa. Yksi järjestäjistä siivoaa eilisen Taideslummin avajaisten jälkiä. Poliisiauto ajaa pihaan. Poliisit haluaisivat tavata Taideslummin yhteyshenkilön, mutta hän ei ole paikalla. Poliisille on tullut valituksia meluamisesta yöllä ja Pinellan johto on myös valittanut möläkästä. Paikalla olevat slummilaiset kutsuvat poliisit pressun alle ja selvittävät asiaa asiallisesti. Poliisi muistuttaa lähtiessään yhteisistä pelisäännöistä.

Jessu kertoo, että tapahtuma on hiljennyt täysin yhden jälkeen yöllä ja muutenkin paikalla on ollut vaan akustista musisointia.

– Eilen meillä oli työpajoja ja keskustelurinki nimellä matkustaminen ilman massia. Puistossa oli leppoisaa meininkiä, kitara ja huuliharput soivat. Osallistujiakin oli kaiken ikäisiä – lapsiperheistä aikuisiin. Oli mukava kuulla lasten naurua pusikoista. Eilen oli kävijöitä noin 40–50.

Paikka on hyvä, ohikulkijoiden on helppo huomata tapahtumat ja osallistua joukkoon. Toki tällaisissa tapahtumissa myös häiriköt ovat mahdollisia.

– Täällä kävi yöllä vartija, joka sanoi, että mikäli jotain ongelmia tulee, voimme olla yhteydessä. Mutta mitään häiriköintiä ei ollut.

Rekvisiitta ja slummin puitteet ovat kerätty jätteistä ja jotain saatu muun muassa teattereilta, paikalla oleva Julian kertoo.

Taideslummin pointtina on edelleen se, että taiteen tulisi olla vapaata ja mieluiten ilmaista ja myös paikallisia taiteilijoita tulisi huomioida taiteen tekemisessä. Vastakkainasettelun sijaan Taideslummi mielenilmaisu haluaa tarjota vaihtelua ja monimuotoisuutta Turun kulttuurikenttään.

– Yritämme näyttää, että myös omaehtoisen taiteen tekeminen on mahdollista ilman suuria velkoja ja rahamääriä. Haluamme myös, että kulttuurin liitetty kulutuspakko lopetetaan.

Taideslummia puuhataan yhteisöllisesti.

– Meillä ei ole yhtään tyyppejä, jotka ohjaavat toimintaa vaan kaikki tehdään yhdessä. Sunnuntaina meitä oli noin 30 tyyppiä rakentamassa slummia. Mukana on kaikenlaista porukkaa muun muassa katutaiteilijoita ja artisteja, jotka eivät kuitenkaan saa pääsääntöisiä tulojaan tuottamastaan kulttuurista.

Kolmena vuotena Taideslummin järjestämisessä mukana ollut Jessu käsittää kulttuurin kaikkena sinä, mitä ihmisten ympärillä on ja sellaisena millaisessa ympäristössä haluaa asua.

– Tännekin saa tulla kuka vaan tekemään kulttuuria ja ehdottamaan ohjelmaa. Meillä on tietty ohjelmarunko joka päivälle, siksi että saamme sen kautta kerrottua minkä tyyppistä ohjelmaa tarjoamme.

Ohjelmassa on vielä luvassa pyörien fiksauspajaa, livemusiikkia, runoja, soittimien rakentamista sekä perjantaina kello 15 Mielenosoitus autonomisen kulttuurikeskuksen saamisesta Turkuun.

Taideslummi Porthaninpuistossa sunnuntaihin 14.8.2011 asti.

8 kommenttia Kommentoi
Käyttäjän Ella Airas kuva
Ella Airas

Kommentit

10.8.2011 00:36

Hyvä että jotkut yhä jaksavat kannatella kulttuurin lippua korkealla. Go go!

10.8.2011 07:11

Kertakaikkiaan hieno juttu!
Turun päättäjien on viimeinkin aika osoittaa tilat autonomiselle kulttuurikeskukselle.

10.8.2011 16:08

Eikös tämä ole samaa ryhmää, joka on vallannut laittomasti julkisia ja yksityisiä tiloja Turussa? Ja nyt siis Turkulainen tukee heidän kriminaalia toimintaansa kesätoimittajansa (?) voimin?

Lienee siis OK, että valtaan Turkulaisen toimituksen lähiaikoina koska minulla on siihen "oikeus" ja tila "kuuluu kaikille".

Perään jotain teinilukiolaispuppua kuluttamisen pakkovallasta jne.

10.8.2011 16:38

Hyvä että nuoriso jaksaa ahkeroida! Nyt kyseessä on kumminkin laillinen mielenosoitus, ja Taideslummiporukat ovat aina siivonneet jälkensä.

Joku kaupungin tyhjillään lojuvista kiinteistöistä joutaisi hyvin nuorisotaloksi, taiteilijoiden työtilaksi tai bändien treenikämpiksi jonkun asiallisen yhdistyksen huomaan. Harmi vaan, et Turun Kiinteistöliikelaitoksen kovat tuottotavoitemääräykset tekevät sen mahdottomaksi. Valta ja vastuu on valtuustolla.

11.8.2011 21:16

Täydellisen typerää, muka mielenosoitus, lähinnä pitkätukkien ryyppyleiri. Ei ihme että Pinellankin johto harmistuu kun nurkat sotketaan ja aiheutetaan yleistä pahennusta juuri korjatun rakennuksen räystäiden alla. Käsittämätöntä toimintaa poliisilta ja kaupungilta kun antavat telttailla puistossa. Jopa Turkulaisessa kirjoitetaan että nukutaan puistossa eikä edes leireilyn järjestäjä ole paikalla, silti poliisi ei poista paskoja.

11.8.2011 21:24

Ikävää et jotkut ovat totaalisesti menettäneet elämänhalunsa ja yöunensa ja jaksaa valittaa kommenttipalstoilla sillä välin kun toiset tekee jotain konkreettista.

Jos haluaa päästä helpoimmalla, olis varmaan syytä antaa nuorille tilat autonomiselle kulttuurikeskukselle. Ei ne ongelmat maton alle lakaisemalla hoidu, kuten Lontoon tapahtumat osoittaa.

12.8.2011 14:01

Hyvä Ällistynyt ohikulkija. Taideslummi on mielenosoitus, johon jokaisella on oikeus. Tällöin mauton kommenttisi 'poliisi ei poista paskoja', on täysin turha, sillä heillä on lupa olla puistossa. Kommenttisi myös tiivistää hyvinkin yleisen ongelman, ihmisten luokittelun ja syrjimisen. Tampereellakin pormestari kommentoi, että jos puistoista siivotaan elottomia roskia, niin miksei samalla 'ihmisroskia'. Onko tällaisen ilmapiirin vallitessa mikään ihme, että syrjäytyminen ja siitä seuraavat ongelmat ovat yhä yleisempiä?

Olen ylpeä nuorista (ja vanhemmistakin), jotka työskentelevät konkreettisesti tavoitteensa eteen!

18.8.2011 04:09

Taideslummi toimii edelleen 17.8., hienoa! Siellä voi esim. esittää omaa musiikkiaan tai lukea omia kirjoituksiaan, tai syödä ilmaista soppaa ja nauttia ilmapiiristä,. Keskellä Turkua - hieno saavutus, kun ottaa huomioon, että kaikki on järjestetty vapaaehtoisvoimin ja ilman budjettia. Totta kai tähän kaupunkiin tarvitaan autonominen kulttuurikeskus. Jotta Turku voisi todellakin kutsua itseään kulttuurikaupungiksi, olisi kuunneltava näitä ihmisiä. Tähän kaupunkiin tarvitaan paikka, jossa kaikenlaiset ihmiset saavat kokoontua, tehdä taidetta ja järjestää ilmaisia työpajoja ja konsertteja.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.