Paperinaruinen syyskranssi koristaa kaupunkilaiskotia

Vapaa-aika
Kommentoi

Syksyn värien kunniaksi ovia koristavat monenlaiset kranssit, joiden tekemiseen on käytetty luonnonmateriaaleja. Kävyistä, kanervista ja puun lehdistä tehty koriste on näyttävä, mutta kaupunkilainen ei voi kuitenkaan nyhtää taloyhtiön vaahteraa lehdettömäksi. Modernin kranssin saa tehtyä helposti esimerkiksi paperinarusta ja led-valoista. Varsinais-Suomen käsi- ja taideteollisuus ry:n erikoisneuvoja Elina Helmisen mukaan neulottavan kranssin tekeminen onnistuu myös epävarmalta neulojalta.

– Paperinarukranssi on varsin yksinkertainen tehdä, eikä siinä näy neulontajälkikään. Tärkeintä on vain muistaa tehdä riittävän löysää neulosta, sillä paperinaru ei kulje puikoilla tavallisen langan tapaan.

Pikaohje kranssin tekoon:

Tarvitset: Puikot (numero 12), paperinarukerän, metallirenkaan ja valitsemasi koristeet.

1. Luo puikoille 60–65 silmukkaa.

2. Neulo oikeaa lanka lähes loppuun. Päättele. Jätä ompeluun muutama metri.

3. Ompele narulla päät yhteen ja kiinni metallirenkaaseen.

4. Rullaa neulos renkaan ympärille ja ompele kiinni. Lisää valot ennen rullaamista.

www.taitovarsinaissuomi.fi

Aikaa kranssin tekemiseen kuluu neulontanopeudesta riippuen neljästä viiteen tuntia. Materiaalit toki maksavat luonnontuotteita enemmän. Edullisimmillaan uudenlaisen sisustuselementin saa luotua 12 eurolla. Paperinaruista on myös saatavilla paljon erilaisia värejä ja sävyjä.

Viime vuonna ensimmäistä kertaa järjestetyt kranssikurssit olivat erittäin suosittuja. Vaikka paperinarukranssi ei varsinaisesti uusi keksintö olekaan, syntyi Helmisen mukaan erilaisia koristeita viime vuoden kursseilla niin paljon, että 700:aan kranssiin varatut led-valot olivat loppua kesken.

- Monet tekivät kurssilla ensin itselleen yhden, mutta sitten halusivat tehdä vielä muutamia lahjaksi.

Valmiiseen kranssiin voi lisätä koristeiksi esimerkiksi led-valoja, jotka loistavat kauniina pimenevässä illassa. Valmiin kranssin koristeluun voi käyttää halutessaan myös erilaisia nauhoja tai esimerkiksi paperinarusta taiteiltuja ruusuja. Myös narun valinnalla saa kranssiin nopeasti uutta ilmettä. Helmisen mukaan omaa kranssisuosikkia on joukosta vaikea valita ja hän onkin päätynyt valitsemaan erilaisen kranssin tilanteen mukaan.

- Syksyllä pidän enemmän värikkäistä kransseista, joissa on myös valot mukana. Jouluna puolestaan kaipaan jotain utuisempaa tai punaista. Uutenavuotena taas voisin valita esimerkiksi pöytäsomisteeksi kranssin, jonka neulomisessa on käytetty osittain kimaltavaa narua.

Katso video. Vie hiiri kuvan päälle ja klikkaa play-nappulaa.
Kuvaus: Henriikka Lehtomaa

Käyttäjän Henriikka Eloluoto kuva
Henriikka Eloluoto

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.