Muokkaa

Jesse Hämäläinen oli taidenäyttelyn "positiivisin ja nuorin asiakas"

Omistajan vaihdos, jossa valokuvateoksen nimeltään: "Stop! This is my place" luovuttaa Mielentaide ry:n perustaja ja toiminnanjohtaja Ari Kiviaho uudelle omistajalle nimeltään Jesse Hämäläinen.

Tanja Pulliainen

"Burn out - Loppuun palanut" -teos herätti Ari Kiviahon teoksista eniten tuntemuksia.

"From darkness to light" valokuvateos oli näyttelyn kolmas teos Ari Kiviaholta ja se sijoittui kävijä-äänestyksen perusteella näyttelyssä 13 sijalle.

"From darkness to light" valokuvateos oli näyttelyn kolmas teos Ari Kiviaholta ja se sijoittui kävijä-äänestyksen perusteella näyttelyssä 13 sijalle.

"From darkness to light" valokuvateos oli näyttelyn kolmas teos Ari Kiviaholta ja se sijoittui kävijä-äänestyksen perusteella näyttelyssä 13 sijalle.

"From darkness to light" valokuvateos oli näyttelyn kolmas teos Ari Kiviaholta ja se sijoittui kävijä-äänestyksen perusteella näyttelyssä 13 sijalle.

Näyttelyn 4 paras teos: "Lumikki ja 7-kääpiötä: Säde Helin numerolla 1. Ääniä 25

"Äiti, tämän minä haluan" vaati Jesse Hämäläinen äidiltään taidenäyttelyssä Helsingin Tuomiokirkon kryptassa. 

"Stop! This is my place" -valokuvateoksessa joutsenemo suojelee pesäänsä vaatien sitä lähestyviä pysähtymään tulematta lähemmäksi. Kuvateoksen tekijä Ari Kiviaho on ihastunut erityisesti joutsenten sekä muiden vesilintujen kuvaamiseen ja myös vesi elementtinä sen kaikissa eri muodoissa tuottaa suurta mielenkiintoa kuvaamiseen. Erityisesti veden liike sekä sen erilaiset heijastusefektit on Arin mielenkiinnon kohteena. Aiemmin myös "tuli" oli Arin yksi mieliteemoista, kunnes kotipihalla sattunut raju grillikodan palaminen traumatisoi sen verran liikaa ettei tulta näe enää samassa valossa vaan sitä pelkää. Mainitusta palosta oli Arilla 23.6-5.7.2015 olleessa "Kadonnut valo" -juhlanäyttelyssä hyvinkin kuvaava teos nimeltään: "Burn out - Loppuun palanut", jossa oli raunioksi palanut grillikota.

26.6.2015 Jesse Hämäläinen pysäytti äitinsä Erja-Liisä Hämäläisen Helsingin Tuomiokirkon kryptassa nähtyään näyttelyssä olevan joutsenpatsaan nimeltään: "Stop! This is my place". Niin vaativasti Jesse äidilleen asian ilmaisi, että suuntasi kohti näyttelyn valvojia hintaa tiedustellakseen. Sattumoisin valvojina olivat teoksen omistanut Ari Kiviaho vaimonsa kanssa. Ari kertoi teoksen hinnaksi 70 euroa ja hetken mietittyään Jesse vaatien sanoi äidilleen, että haluaa sen ostettavan huoneensa seinälle. Erja-Liisä äiti näytti tuntevansa poikansa luonteen riittävän hyvin tehdäkseen ostovarauksen.

Siinä missä Jesse Hämäläinen osoittautui näyttelyn nuorimmaksi ja positiivisemmaksi asiakkaaksi, osoittaui tämä "äiti & poika" -yhdistelmä näyttelyn viimeisimmät kaupat tehneiksi asiakkaiksi, sillä he päätyivät ostamaan tarkalleen 5.7.2015 klo 16:58 Ari Kiviahon valokuvateoksia, joita oli ollut näyttelyn ohessa olleilla "Auta meitä auttamaan" -myyjäisissä Arin myyntituotepöydällä. Oston kohteina olivat mm. 2-osainen teos "Varjorakkaus" sekä "Veden kimallus" teos.

Mielentaide ry 10 vuotta juhlanäyttelyn "Kadonnut valo/Lost light" parhaimmaksi teokseksi kävijä-äänien perusteella valittiin teos nimeltään: "Se jokin vol 3" taiteilijalta Johanna Lipsanen, joka sai peräti 3 teosta 10 parhaan teoksen listalle. Johanna Lipsanen Mikkelistä palkittiin myös näyttelyn parhaimpana taiteilija kerättyään eniten teostensa yhteisääniä (74). Näyttelyn toiseksi parhaimmaksi taiteilijaksi valittiin Noora Paasonen Kouvolasta (ääniä 60), jonka teos nimeltään "Murhe" sijoittui näyttelyn toiseksi parhaimmaksi teokseksi ja lisäksi hän sai toisenkin teoksen 10 parhaimman teoksen joukkoon. Näyttelyssä kolmanneksi parhaan taiteilijan palkinnon sai Säde Helin Tammisaaresta (äänillä 55) saaden 2 teosta 10 parhaimman teoksen joukkoon. Hänen ristipitoteoksensa nimeltään: "Lumikki ja 7-kääpiötä" sijoittui 4. parhaaksi teokseksi. Lisäksi Mielentaide ry palkitsi näyttelyn 4. parhaana taiteilijana Laila H Lepistön, jonka teos "repeämä" valittiin näyttelyn kolmanneksi parhaaksi teokseksi.

Kävijä-äänestykseen osallistuvan 438 henkilön kesken arvottiin 3 palkintoa seuraavanlaisesti:

  1. Arja Suikkanen, Hyvinkää palkittiin Viking Line risteilyllä Helsinki-Tukholma 2-4 henkilölle B-luokan hytissä
  2. Merja Nevala, Helsinki palkittiin Eckerö Line 6h miniristeilyllä 2 henkilölle
  3. Roosa Segervärd, Helsinki palkittiin Flamingo Spa lahjakortilla Vesipuistoon ja kylpylään kahdelle.

Mielentaide ry onnittelee lämpimästi kaikki palkittuja sekä kiittää kaikkia Mielentaide ry 10 vuotta & Kadonnut valo/Lost light osallisina olevia sekä tapahtuman sponsorointiin osallistuneita: Pakilan srk, Helsingin Tuomiokirkkoseurakunta, Eckerö Line, Viking Line, Flamingo Spa, Titvi Ky, Picaset Oy sekä yhteistyökumppanit.

 

Mielentaide

Mielentaide ry on mielenterveyskuntoutujien taideyhdistys, joka toimii vapaaehtoisella työllä valtakunnallisesti. 
Jäsenten yhteisöllisyys ja yhdessä tekeminen luo puitteet taidenäyttelyille ja pientuotemyyjäisille, retki- ja leiritoiminnalle, taiteilu- ja muusikkitoiminnalle sekä toiminnallisille vertaisryhmille. 

Toimintaa keskitetään maakunnittain alueille, joissa on ennestään jäseniä, kuten Uusimaa (toimialueina Helsinki ja Vantaa), Varsinais-Suomi (Turku), Keski-Suomi (Jyväskylä) ja Pirkanmaa (Tampere). 
Mielentaide ry on Mielenterveyden Keskusliiton, Kansalaisareena ry:n ja Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki ry:n jäseninä. 

Lisätietoa yhdistyksen kotisivuilta http://www.mielentaide.fi, joista linkitys myös yhdistyksen Facebook-sivulle.