Klassikkovaatteilla ikivihreä garderobi

Kierrätystä ekologisimmillaan on käyttää tuote sellaisena kuin se on alun perin tehty.  Kestävän kehityksen näkökulmasta tuotteen pitkä elinkaari säästää ympäristöä turhilta jätteiltä.  Siksi vaatteita ja asusteita ostaessa on hyvä valita garderobiin myös ajattomia klassikoita, jotka kestävät useamman sesongin muotipaineet.  Kun tuotetta käyttää ja huoltaa oikein, sen ikä saattaa pidentyä jopa vuosilla.

Ikivihreä muoti ei ole kuitenkaan vain kestävä ja ympäristöystävällinen, vaan myös tunteita herättävä, nostalginen ja aina ajankohtainen.  Ikivihreitä aatteita ja vaatteita julistaa Turussa vahvasti muiden muassa myös Evergreen Garderobi, joka keräilee ja jälleenmyy menneiden vuosikymmenten käytettyjä helmiä.

Yritys haluaa tarjota sielukkaita ja yksilöllisiä kierrätettyjä vaatteita ja asusteita jokaisen vaatekaappiin, sekä arkeen että juhlaan.  Valikoimista löytyy vintage- ja retroaarteita sekä naisille että miehille.  Jollei menneiden vuosikymmenten muotia käytä omassa arkipukeutumisessaan, kannattaa painaa liike mieleen viimeistään teemajuhlien lähestyessä. 

Second-hand-löytöjen lisäksi liike tarjoaa myös uustuotantoa klassisista vaatteista, jotka tehdään tehtaiden ylijäämämateriaaleista sekä kirppareilta löydetyistä vintage- ja retrokankaista.  Myös uustuotantomallistot henkivät voimakkailla väreillään ja muodoillaan menneiden vuosikymmenten nostalgiaa.  Erityisesti 60-luku on yrittäjä Sirpa Kiviharjun suosikkiaikaa.

Idea Evergreen Garderobista lähti liikkeelle siitä, että vaatetussuunnittelun opettajanakin Turun AMK:ssa toimiva Kiviharju on seurannut opettajan roolissaan nuorten tarpeita ja on huomannut ekologisen muodin kysynnän lisääntyvän koko ajan.  Kiviharju on itsekin nostalgisten vaatteiden ja asusteiden intohimoinen keräilijä, joten hauskasta harrastuksesta tuli vaivatta liiketoiminta.  Yritystä pyörittää koko Kiviharjujen nelihenkinen perhe muiden töidensä sekä opiskelujensa ohella: Sirpa itse johtaa yritystä, Laura-tytär toimii myyjänä ja hoitaa liikettä, Sirpan mies on kuskina tarvittaessa ja poika Henri auttelee tavaroiden kannossa.

Sympaattinen pikku putiikki Leafin entisen tehtaan tiloissa, Kärsämäellä, tarjoaa kirjavan tuotevalikoiman lisäksi henkilökohtaista pukeutumisneuvontaa ja apua vaatekaapin täydentämiseen.

”Pyrimme aina etsimään asiakkaalle jo olemassa olevaan vaatevalikoimaan sopivia tuotteita, jotka päätyvät oikeasti käyttöön.  Emme halua vain myydä myymisen vuoksi, jotta tuote päätyisi vain asiakkaan kaapin pohjalle”, Kiviharju painottaa.  

Evergreen Garderobissa onkin kyse siitä, että rakkaalle vanhalle tuotteelle etsitään hyvä uusi koti, jossa se voi jatkaa elämistään.  Oston yhteydessä vaatteita voi myös korjata paikan päällä itselleen sopivaksi, ettei tarvitse tyytyä vääränkokoiseen asuun.  Eettisen palvelun lisäksi Kiviharju pitää tarkasti huolen myös siitä, että kierrätettyjä tuotteita käsitellessä käytetään luonnolle mahdollisimman ystävällisiä pesuaineita. 

Ajatuksia vaatetusalasta:

”Toivoisin, että vaatteiden suunnittelussa otettaisiin paremmin huomioon vaatteiden ja mallistojen kestävyys sekä materiaalivalinnassa että vaatteen mallissa.  Klassiset vaatteet ja laadukkaat materiaalit kestävät aikaa.  Särmää pukeutumiseen voi lisätä kierrätetyillä vaatteilla ja asusteilla. 

Miten vaatetusala voisi auttaa jokaista löytämään oman tyylinsä, jottei tulisi virheostoksia, jotka jäävät kaappiin?”

Ajatuksia yrittäjyydestä:

”Haaveenani on pitkällä tähtäimellä päätoiminen yrittäjyys, jonka pääpaino olisi oman malliston toteuttamisessa.  Minulla oli 80-luvulla yritys, mutta siihen aikaan lapseni olivat pieniä, eikä elämäntilanne suonut aikaa yrittäjyydelle.  Koska minulla oli hyvä työpaikka eikä ollut pakkotilannetta miettiä uusia ratkaisuja, jäin jumiin sen työn kanssa, mitä oli tarjolla – varsinkin kun olen aina ollut sitoutunut työhöni. Nyt kuitenkin pääsemme koko perheen voimin harrastamaan yhdessä yrittäjyyttä muiden toimiemme ohella.  Omaa kokemustani jälkikäteen ajatellen, minun olisi pitänyt uskoa enemmän itseeni ja perustaa yritys jo aiemmin.  Nyt haluaisinkin kannustaa nuoria uskaltamaan toteuttaa itseään. 

Markkinointi on yrityksen kannalta hyvin tärkeä asia, johon meidänkin tulisi panostaa vielä entistä enemmän. Pitkässä juoksussa toiveenamme olisi siirtyä lähemmäs kuluttajia Turun keskustaan päin, mutta suuri vaatevarasto vaatii paljon tilaa, mikä puolestaan maksaa enemmän ja vaatii suuremman ajallisen panostuksen.”

Evergreen Garderobin tuotevalikoimaan voi tutustua Turussa myös Yliopistonkadun kävelyalueella omalla myyntipisteellään Muoti & Design Promenadi-tapahtumassa lauantaina 14.5.