Turun Taidegraafikot ry:n 80-vuotisjuhlanäyttelyn taiteilijat valittu

Suomen vanhin taidegrafiikan paikallisyhdistys, vuonna 1933 perustettu Turun Taidegraafikot ry, viettää tänä vuonna 80-vuotisjuhlavuottaan. Yhdistyksen juhlanäyttely järjestetään Aboa Vetus & Ars Nova -museolla.

Marraskuun 15. päivä avautuva näyttely esittelee uutta turkulaista taidegrafiikkaa. Juhlanäyttelyyn on valittu 14 taiteilijaa: Annika Dahlsten ,Tonja Goldblatt, Markku Haanpää, Matti Helenius, Katri Ikävalko, Juha Joro, Sirkku Ketola, Heli Kurunsaari, Teija Lehto, Laura Miettinen, Marita Mikkonen, Marjatta Nuoreva, Veronika Ringbom ja Hanna Tammi.

Yhdistyksen tarkoituksena on edistää taidegrafiikan harjoittamista valvomalla taidegraafikkojen ammatillisia ja sosiaalisia etuja sekä ylläpitää ja lisätä yleisön tietoutta taidegrafiikkaa kohtaan. Yhdistykseen kuuluu 96 taidegraafikkoa Turusta ja sen lähiympäristöstä.

toimitus