
Mika Maaskola (sd.), Elina Rantanen (vihr.) ja Johannes Yrttiaho (vas.) ovat kevään eduskuntavaaleissa vahvoilla.
Puolueet lähtevät Varsinais-Suomessa kevään eduskuntavaaleihin mielenkiintoisista lähtöasetelmista.
Erityisen jännittävä tilanne on vihreillä, perussuomalaisilla ja RKP:llä.
Kokoomus
Osuus äänistä koko maassa 2015: 18,2 %
Ylen kannatusmittaus 10/2018: 20,2 %
Muutos: +2,0 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 4
Kaikki istuvat kansanedustajat Petteri Orpo (10 652 ääntä 2015), Ilkka Kanerva (9 183), Anne-Mari Virolainen (7 169) ja Saara-Sofia Sirén (4 625) tavoittelevat jatkokautta. Etenkin ministereitä ja Kanervaa on lähes mahdoton syrjäyttää.
Kokoomus sai viidennen paikan viimeksi vuoden 2007 vaaleissa.
Turkulaisista ehdokkaista kovimmat haastajat ovat kuntavaalitulosten perusteella talousasiantuntija Ville Valkonen (706) ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Lauri Kattelus (612).
Yksi ehdokas on vielä julkistamatta.
Perussuomalaiset
Osuus äänistä koko maassa 2015: 17,7 %
Ylen mittaus 10/2018: 9,8 %
Muutos: –7,9 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 3
Istuvista kansanedustajista Ritva Elomaa (9 571 ääntä 2015) ja Ville Tavio (6 847) hakevat jatkokautta. Maria Lohela (5 583) loikkasi kesken kauden sinisiin eikä lähde ehdolle.
Hallitusvastuu ja puolueen hajoaminen ovat syöneet perussuomalaisten kannatusta. Nykyisillä kannatusluvuilla puolue voi menettää paikkoja.
Ennakkosuosikkeja ovat Elomaan ja Tavion ohella naantalilainen eduskunta-avustaja Vilhelm Junnila, joka nousi viime vaaleissa varakansanedustajaksi 4 769 äänellä.
Tavio sai viime kuntavaaleissa 2 102 ääntä.
Perussuomalaiset on solminut teknisen vaaliliiton kristillisdemokraattien kanssa.
Keskusta
Osuus äänistä koko maassa 2015: 21,1 %
Ylen kannatusmittaus 10/2018: 16,5 %
Muutos: –4,6 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 3
Kaikki istuvat kansanedustajat Annika Saarikko (10 510 ääntä 2015), Esko Kiviranta (5 994) ja Olavi Ala-Nissilä (4 908) tavoittelevat jatkokautta.
Hallitusvastuu on syönyt keskustan kannatusta. Se voi merkitä paluuta kahteen paikkaan.
Istuvia kansanedustajia haastaa somerolainen Jani Kurvinen, joka sai viime eduskuntavaaleissa 4 014 ääntä ja nousi varakansanedustajaksi.
Keskustalla on vielä kaksi ehdokasta nimeämättä.
Sdp
Osuus äänistä koko maassa 2015: 16,5 %
Ylen kannatusmittaus 10/2018: 22,7 %
Muutos: +6,2 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 3
Kaikki istuvat kansanedustajat Eeva-Johanna Eloranta (6 689 ääntä 2015), Katja Taimela (6 017) ja Ilkka Kantola (5 908) tavoittelevat jatkokautta.
Kannatusmittausten perusteella neljäs paikka näyttää todennäköiseltä. Selvä ennakkosuosikki on varakansanedustaja Mika Maaskola (4 769), joka oli viime kuntavaaleissa Turun demareiden äänikuningas. Hän sai enemmän ääniä kuin Ilkka Kantola.
Turun kuntavaalitulosten perusteella myös poliittinen avustaja Mari-Elina Koivusalo voi odottaa hyvää äänisaalista.
Yllättääkö Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin toimitusjohtaja Aki Lindén?
Vasemmistoliitto
Osuus äänistä koko maassa 2015: 7,1 %
Ylen mittaus 10/2018: 9,2 %
Muutos: +2,1 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 2
Viime eduskuntavaalien äänikuningatar Li Andersson (15 071) hakee jatkokautta, mutta Annika Lapintie (5027) ei ole ehdolla.
Selvä ennakkosuosikki Lapintien tilalle on Johannes Yrittiaho, joka nousi viime vaaleissa varakansanedustajaksi 2 930 äänellä. Turun kuntavaaleissa Yrittaho sai 1 119 ääntä.
Muut vasemmistoliiton turkulaiset ehdokkaat saivat kuntavaaleissa selvästi vähemmän ääniä. Yrittiaholle ei ole selvää haastajaa.
Vihreät
Osuus äänistä koko maassa 2015: 8,5 %
Ylen mittaus 10/2018: 11,3 %
Muutos: +2,8 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 1
Vihreiden ainoa kansanedustaja, viime vaaleissa 8 835 ääntä saanut Ville Niinistö ei ole ehdolla.
Ennakkosuosikki on Turun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Elina Rantanen, joka nousi viime vaaleissa 2 692 äänellä varakansanedustajaksi. Viime kuntavaaleissa hän sai toiseksi eniten ääniä (1 087) heti Ville Niinistön jälkeen.
Turun kuntavaaleissa ehdokkaista menestyivät myös Saara Ilvessalo (863), Niina Ratilainen (829) ja Riina Lumme (518).
Vihreät ovat asettaneet 13 ehdokasta. Loput neljä julkaistaan myöhemmin.
RKP
Osuus äänistä koko maassa 2015: 4,9 %
Ylen mittaus 10/2018: 4,3 %
Muutos: –0,6 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 1
Ainoa kansanedustaja Stefan Wallin (9 787) ei asetu ehdolle. Kun valtakunnallinen kannatus on hienoisessa laskussa, Rkp joutuu taistelemaan säilyttääkseen ainoan paikkansa.
Rkp on nimennyt kahdeksan ehdokasta. Loput ehdokkaat nimetään myöhemmin.
Turkukulaisista ehdokkaista kuntavaaleissa saivat eniten ääniä Ida Schauman (958) ja Ulla Achrén (879).
Rkp lähtee eduskuntavaaleihin omalla listalla ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2003.
Kristillisdemokraatit
Osuus äänistä koko maassa 2015: 3,5 %
Ylen mittaus 10/2018: 3,5 %
Muutos: +0,0 prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 0
Kristillisdemokraatit eivät saaneet viime vaaleissa Varsinais-Suomesta yhtäkään paikkaa. Valtakunnallinen kannatus ei lupaa tilanteesen muutosta. Tekninen vaaliliitto perussuomalaisten kanssa voi kuitenkin antaa vetoapua.
Kristillisdemokraatit ovat nimenneet kärkiehdokkaakseen salolaisen Pertti Vallitun.
Siniset
Osuus äänistä koko maassa 2015: –
Ylen mittaus 10/2018: 1,1 %
Muutos: – prosenttiyksikköä
Varsinais-Suomen kansanedustajat: 1
Perussuomalaisista sinisiin loikannut Maria Lohela (5 583) ei lähde ehdolle.
Valtakunnallinen kannatus ei lupaa sinisille paikkoja.
Varsinais-Suomen piiri on nimennyt kuusi ehdokasta. Lisää ehdokkaita asetetaan myöhemmin.
Muokattu 26.11.2018 kello 15.57: Korjattu kuvatekstistä Jyrki Yrittaho Johannes Yrttiahoksi.
Tilaa uutiskirjeemme
Saat joka päivä klo 14 sähköpostiisi koosteen päivän kiinnostavimmista jutuista!