Paikalliset

Maailmanmestari Kaapo Kakko palaa kotikaukaloon perjantaina

JÄÄKIEKKO Suomelle maailmanmestaruuden ratkaissut huippulupaus nähdään taas Turussa.

Tepsin Kaapo Kakko pääsi nostamaan mestaruuskannua jääkiekon nuorten MM-kisoissa.

Pasi Mennander/Suomen Jääkiekkoliitto

Kaapo Kakon nimi on pikkuleijonien tuoreen maailmanmestaruuden jälkeen kaikkien huulilla. TPS onnittelee Kakkoa ja joukkueen maalivahtivalmentaja Fredrik Norrenaa perjantain kotiottelussa Tapparaa vastaan.

– On aina hienoa, että omasta juniorikoulusta nousee pelaajia tuolle tasolle. Se on tarkoituskin. Kaapon tasoiset lahjakkuudet ovat sellaisia, että he nousevat mistä tahansa, seuran urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki kommentoi.

TPS on jääkiekkomaailmassa aika ainutlaatuisessa tilanteessa. Kaapo Kakosta saattaa tulla Suomen kaikkien aikojen ensimmäinen NHL:n ykkösvaraus. Samaan aikaan myös Tepsin juniorimyllystä noussut Mikko Rantanen keikkuu NHL:n pistepörssin kakkosena.

Niittymäen mukaan yksittäisten pelaajien menestystarinoilla on varmasti oma positiivinen vaikutuksensa seuran imagoon. Kakon ja Rantasen tasoisia pelaajia ei kuitenkaan voi odottaa nousevan joka kausi.

– Aika näyttää. Huippuyksilöitä tulee harvoin. Toivottavasti tämä trendi jatkuu, Niittymäki tuumii.

Kakko on vasta 17-vuotias ja saanut jo paljon vastuuta. MM-kullan ratkaissut maali kasvatti huumaa nuoren miehen ympärillä entisestään. Niittymäen mukaan Kakon kohdalla ei tarvitse murehtia sitä, että jalat irtoavat maasta.

– Pitää tietysti rauhoittaa tätä mylläkkää. Nyt pitää palata arkeen ja huolehtia, että hän saa keskittyä jääkiekon pelaamiseen.

Kaapo Kakko on tositoimissa Turussa perjantaina, kun TPS kohtaa Tapparan.

Kakko jakaa ottelun jälkeen nimmareita Hall of Famessa.

Kaapo Kakko

17-vuotias oikea laitahyökkääjä

aloitti jääkiekon Tepsissä jo 7-vuotiaana

teki liigadebyyttinsä 15. joulukuuta 2017 Ilvestä vastaan

ensimmäinen liigamaali syntyi kuluvan kauden avauskierroksella HPK:ta vastaan

voitti viime vuonna alle 18-vuotiaiden MM-kullan ja tänä vuonna alle 20-vuotiaiden MM-kullan

teki finaaliottelussa Yhdysvaltoja vastaan Suomen voittomaalin

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat