Paikalliset

TuTo on pirteä yhdeksänkymppinen – Monilajiseuran jääkiekkojoukkue juhlii näyttävästi joulukuussa Kupittaalla

Teemu Nurmi

Lokakuussa työnsä aloittanut Tururun Toverit ry:n uusi toiminnanjohtaja Sini Paakkinen pitää erittäin arvokkaana asiana sitä, että 90 vuotta täyttävä TuTo on monilajiseura. Se mahdollistaa laajan yhteistyön seuran sisällä.

– Esimerkiksi TuTo ry:n juniorijääkiekkoilijat käyvät harjoittelemassa TuTo:n painijoiden treeneissä, Paakkinen kertoo.

Paakkisen mukaan TuTo:ssa on pohdittu juhlavuonna runsaasti arvoja, jotka nousevat nyt esiin yhteiskunnallisessa keskustelussa.

– Olemme pyrkineet löytämään vastaukset kysymyksiin, jotka nousevat pintaan Suomessa. Teemme hurjasti töitä sen eteen, että voimme huomioida kaikki liikkujat ja tarjota kaikille mahdollisimman tasa-arvoinen oikeus liikuntaan.

TuTo:ssa on käynnistynyt tukirahastotoiminta. Tukirahaston avulla seura voi mahdollistaa lasten harrastuksen jatkumisen, vaikka perheellä olisikin taloudellisia vaikeuksia.

 

Emoseura TuTo on juhlinut tasavuosia jo muun muassa lentopalloilijoiden juhlaottelulla sekä konsertilla, jota tähditti Paula Koivuniemi. Pian on jääkiekon vuoro. TUTO Hockeyn 90-vuotisjuhlaottelu pelataan Kupittaan Marli Areenalla 15. joulukuuta. Vastaan asettuu jääkiekon Mestiksen hallitseva mestari Imatran Ketterä.

Iltaan viihdykettä tuovat pelin lisäksi vanhojen muistelut.

– Kun tulin tähän työhön ensimmäisen kerran, tapasin pian TUTO:n kannattajia ja kysyin, mitä toiveita heillä on. Ihan ensimmäisenä nousi esiin seuran pitkän historian tuominen paremmin näkyville. Kun emoseuralla oli 85-vuotisjuhlat, nostettiinkin Kupittaan hallin kattoon Urpo Ylösen numero 1 ja Seppo Lindströmin numero 4 ja avattiin TUTO Hockey Hall Of Legends -kunniagallerianäyttely hallin käytävälle, toista kertaa TUTO Hockeyn toimitusjohtajana työskentelevä Dani Aavinen muistelee.

 

Pari vuotta myöhemmin, kun TUTO Hockey täytti 70 vuotta, nostettiin edellisten paitojen rinnalle Kari Johanssonin numero 16 ja legendanäyttelyä täydennettiin. Kunniapuheenjohtajan tittelin sai Matti Heinonen. 15. joulukuuta seura jakaa uusia kunnianosoituksia.

TUTO:ssa 1980- ja 1990-luvulla hyökkääjänä pelanneen Jouni Tuomisen pelinumero 20 jäädytetään silloin. 55-vuotias Tuominen pelasi seurassa 326 ottelua ja toimi myös valmennustehtävissä kausilla 2003-05 ja 2008-09.

Tuomisen pelinumeron jäädytyksen ohella TUTO Hockey lisää Marli Areenan TUTO Hockey Hall of Legends - näyttelyyn kolme uutta henkilöä, kun Ted Donato, Ville Heinonen ja Tuukka Pulliainen pääsevät galleriaan.

 

Valinnoista ovat päättäneet TUTO Hockeyssa pitkään vaikuttaneet tekijät, jotka ovat muodostaneet valintaryhmän. Ryhmä on tehnyt suunnitelman tulevista kunnianosoituksista vuoteen 2026 asti, jolloin seuran jääkiekon alkamisesta tulee 80 vuotta. Kunnianosoituksia tulee olemaan seuraavan seitsemän vuoden aikana useita. Kunnianosoitukset sisältävät niin pelinumeroiden jäädytyksiä kun TUTO Hockey Hall of Legends-näyttelyn täydennystä.

Turun Toverit

Turun Toverit ry, lyhenteeltään TuTo, perustettiin vuonna 1929.

Seuran lajivalikoimiin kuuluvat jalkapallo, jumppa, jääkiekko, keilailu, koripallo, lentopallo, paini, yleisurheilu, salibandy, pöytätennis ja veteraanitoiminta.

TuTo:n jääkiekon miesten ja A-nuorten edustusjoukkuetoiminta eriytyi kolmisenkymmentä vuotta sitten, kun TUTO Hockey perustettiin.

TUTO pelasi kausina 1965–1975 SM-sarjassa, ja voitti kausina 1967–1968 sekä 1969–1970 SM-pronssia.

TUTO pelasi SM-liigaa kausina 1994-96.

Seura on pelannut 1. divisioonassa (nykyinen Mestis) kaudesta 1996-97. Se voitti Mestiksen kultaa keväällä 2008.

TUTO Hockey on Mestiksen ja sitä edeltäneiden divisioonien maratontaulukon kärjessä.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Lisää aiheesta

IL: TUTO:n junioripelaaja menetti tajuntansa vaihtopenkillä kesken ottelun21.10.2019 08.32
Tunteiden vuoristorata koukuttaa TUTO:n toimaria8.10.2019 07.00
TuTo Lentis eteni Suomen Cupin puolivälieriin27.9.2019 12.46
Dani Aavinen palaa TUTOn toimitusjohtajaksi27.9.2019 09.16
Roope Paltta jättää TUTOn26.9.2019 13.04
Jonne Virtanen pelaa TUTOn riveissä ilman palkkaa24.9.2019 08.20
TUTO Hockeyn uusi päävalmentaja on perusturkulainen ex-tähtihyökkääjä20.6.2019 13.24
TUTO ja Tappara tekivät yhteistyösopimuksen20.6.2019 09.00

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat