LukijaltaTällä palstalla julkaistaan lukijoiden mielipidekirjoituksia.

Mielipide: Terveellinen ruoka ei maksa maltaita – näin syöt edullisesti ja pysyt terveenä

Ruoka ei ole koskaan Suomen historiassa ollut yhtä halpaa kuin nyt, eikä ruokaan ole koskaan mennyt pienempää osaa talouden tuloista.

Lihottava hiilarimättö on todella kallista. Esimerkiksi sipsipussin, keksipaketin, karkkipussin, pullapitkon, limsapullon tai jäätelöpaketin hinnalla saa 1–2 kiloa juureksia ja kaalia, kilon omenoita ja niin edelleen.

Osta broileri marinoimattomana, jolloin et joudu maksamaan epäterveellisestä marinadista lihan hintaa.

Silakka, pakastesei, muikku, sisäelimet, lohi, broileri ja jauheliha (tarjouksessa) ovat edullisia.

Maustamaton jogurtti on parempi valinta kuin verensokeria kohottava sokerijogurtti.

Laadukkaita kylmäpuristettuja öljyjä saa edullisesti.

Kananmunat kannattaa ostaa isoissa pakkauksissa.

Koosta päivittäinen ruokavaliosi sesongin parhaista raaka-aineista väririkkaasti ja monipuolisesti.

Keitot, laatikot, sosekeitot, pataruuat, pyörykät ja kastikkeet eivät kalliiksi tule. Juureksia, vihanneksia, hedelmiä ja kasviksia ostetaan sesongin mukaan.

Puutarhamarjojakin saa halvalla, kun menee itse ne poimimaan.

Kalaa saa edullisesti, jos sille osaa tehdä muutakin kuin kypsentää.

Pähkinät ja siemenet ovat edullisia isoissa pusseissa.

Syö villivihanneksia kesällä ja kasvata parvekkeella esimerkiksi lehtikaalia.

Facebookin lahjoitusryhmissä voit kysyä ilmaisia marjoja ja omenoita.

Juo vettä hanasta. Se on terveellisin juoma ihmiselle eikä maksa juuri mitään.

Täysjyväleipä kannattaa leipoa itse luomujauhoista ja hiutaleista. Viljavalmisteita ei raavaskaan mies tarvitse kahta leipäpalaa enempää päivässä, sillä muuten ei jaksa syödä riittävästi kasviksia.

Kaikki leivonnaiset voi tehdä itse juhla- ja herkkupäiviin, koska jauhot ja hiutaleet ovat todella edullisia.

Sijoita muutamaan kodinkoneeseen, kuten blenderiin ja sauvasekoittimeen, jolla saat vaihtelua ja nopeaa sekä terveellistä helpolla.

Vuoden D-vitamiinit maksavat yhdelle noin 10 euroa, kun ne ostaa ruokakaupasta.

Marjo Virtanen

Lukijalta

Aikaisempia kirjoituksia

Uusimmat mielipiteet