Varsinais-Suomen Viro-keskus

Virolaisia käsitöitä markkinoilla

Viro-keskuksen toimistolla on joulumarkkinat

Kirsi Äyräs

Joulu on taas tulossa ja Turussa on vielä 8-9 ja 15-16 joulukuuta mahdollisuus kokea perinteiset vanhanajan joulumarkkinat vanhalla suurtorilla. Markkinat ovat avoinna 11-17 ja silloin on myös mahdollisuus tulla tutustumaan Varsinais-Suomen Viro-keskuksen toimintaan ja jouluiseen tunnelmaan. Henkilökunta vastaa asiakkaita askarruttaviin kysymyksiin ja Viro-aiheisia esitteitä on tarjolla laaja valikoima. Yhdistyksen tiloissa tänä vuonna myy tuotteitaan Marimirt. Haapsalusta kotoisin oleva firma myy erilaisia puusta valmistettuja käyttö- ja koriste-esineitä ja vaatteita puuvillasta tai villasta valmistettuina. Viro-keskuksen alakerran kokoustiloissa tuotteitaan myy HiiuVill. Hiidenmaalta saapuneesta valikoimasta löytyy villasta valmistettuja tuotteita vaatteista leluihin. Viro-keskuksen omiin myytäviin tuotteisiin kuuluvat virolainen musiikki ja kirjallisuus, mutta keskus markkinoi myös Promoting Natural Materials -hankkeen tuotteita luonnonmateriaaleista valmistetuista patasudeista käsintehtyihin mattoihin. Viro-keskus on keskeisellä paikalla markkinoilla ja sinne pääsee koviltakin pakkasilta lämmittelemään ja tekemään löytöjä. Viro-keskuksen toimisto löytyy Brinkkalan talon sisäpihalta, toisesta kerroksesta.

Varsinais-Suomen Viro-keskus

Aikaisempia kirjoituksia

Varsinais-Suomen Viro-keskus

Varsinais-Suomen Viro-keskus ry on kaikille avoin kansalaisjärjestö, jonka tarkoituksena on edistää Suomen ja Viron yhteyksiä niin yksilöiden kuin yhteisöjenkin välillä. Turun Vanhalla Suurtorilla sijaitseva yhdistyksen toimisto palvelee myös Viron kunniakonsulaattina. 

 
Lisätietoja: www.viro-keskus.fi

Uusimmat mielipiteet