Kahdella Kultaisella Venlalla palkittu Elossa 24h -ohjelma toteutetaan jo neljännen kerran. Se kuvataan lähes kokonaan tulevana keskiviikkona eri puolella Suomea ja nähdään Ylen kanavilla tammikuussa 2020.
Ohjelmasarjan uusina päähenkilöinä nähdään Turun lääkärihelikopterin ensihoitolääkäri Kosti Koivisto-Kokko, aiemmilta kausilta tutuksi tullut Oulun yliopistollisen sairaalan akuuttilääkäri Iita Daavittila sekä Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen ensihoitaja Laura Carstens.
Elossa 24h kertoo tavallisten suomalaisten koskettavia tarinoita terveydenhuollon parissa yhden vuorokauden ajalta. Nelisenkymmentä kameraryhmää kuvaa sarjaa noin kymmenessä suomalaisessa kaupungissa.
Mukana ovat kaikki Suomen yliopistosairaalat Helsingin ja Uudenmaan HUS, Tampereen TAYS, Turun TYKS, Kuopion KYS ja Oulun OYS, lääkärihelikopteritoiminnasta vastaavat FinnHEMS-yksiköt Turussa ja Pirkkalassa sekä erilaiset hoitoyksiköt mm. Espoossa, Jyväskylässä, Joensuussa, Kotkassa, Porissa ja Rovaniemellä.
Kuvaajat seuraavat sairaanhoidon ammattilaisia niin lääkärihelikopterissa, avohoidossa kuin sairaaloiden lukuisilla eri osastoilla. Tärkeimmän tarinan kertovat kuitenkin potilaat itse. Ohjelmassa avautuu dokumentaarinen hetki toisen ihmisen elämäntilanteeseen sellaisena kuin se on juuri tuona vuorokautena.