Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tässä on Daruden toinen UMK-biisi – Superman kertoo arjen sankarista, mutta lyökö se Release Me -kappaleen?

Yle julkaisi perjantaina Daruden toisen UMK-kilpailubiisinYle Areenassa ja suoratoistopalveluissa.

Biisin nimi on Superman ja se kertoo arjen sankaruudesta.

– Meillä kaikilla on joku henkilö tai jokin juttu, joka kannustaa eteenpäin. Omalla kohdallani se on esimerkiksi lapseni nauru tai koirani, joka ilahtuu aina minut nähdessään. You can make me fly like a superman, laitat minut lentoon, Darude kertoo kappaleen sanoituksista.

Darude on säveltänyt ja sanoittanut Supermanin yhdessä Thom Bridgesin ja Chris Hopen kanssa. Supermanin on tuottanut Darude. Solistina Supermanissa kuten kaikissa UMK-kilpailukappaleissa on Sebastian Rejman.

Musiikkivideon on ohjannut Jaakko Manninen. Hän keksi, että Darude näyttelee videolla supermiestä.

– Soitan videopuhelua pojalleni, joka näkee minut supermiehenä. Aika monella vanhemmalla on duunipaineita ja he pohtivat, ovatko hyviä vanhempia. Aika monelle lapselle vanhemmat ovat kuitenkin arjen supersankareita.